Kwalifikacja do Boston Maraton 2016

Dla wielu ludzi, w tym też dla mnie, maraton w Bostonie był najpiękniejszym biegowym doświadczyłem. Wspominałem o tym już we wcześniejszym wpisie z relacją z Bostonu. Jeżeli jeszcze jej nie przeczytaliście to bardzo polecam. Znajdziecie tam odpowiedz na pytanie dlaczego uważam ten maraton za wyjątkowy. Skoro jednak interesuje was jak  się tam dostać, to już na pewno wiecie czego się tam spodziewać.

Entering Boston

Entering Boston

A MOŻE LOTERIA?

Na maraton w Bostonie nie można się tak po prostu zapisać. Numeru startowego nie da się też wylosować w żadnej loterii. Loteria ma to do siebie , że przy odrobinie szczęścia, prędzej czy później Was wylosują. Tu tak nie ma, żeby pobiec w Bostonie, należy się zakwalifikować. Co to znaczy i na czym polega ta kwalifikacja? W wyznaczonym przez organizatorów przedziale czasowym należy pobiec w maratonie posiadającym certyfikowaną trasę i uzyskać w nim odpowiedni, wystarczająco dobry czas. Czas ten jest ustalany indywidualnie dla każdej z grup wiekowych i płci. Niestety uzyskanie czasu kwalifikującego wcale nie oznacza dostania się na Maraton. Oznacza jedynie, że macie możliwość zgłoszenia chęci udziału w biegu. Jeżeli liczba zgłoszeń jest mniejsza niż limit, dostają się wszyscy, ale oczywiście nigdy tak nie ma. Zawsze chętnych jest o wiele więcej. Co wtedy? W takim przypadku, organizator zaostrza czasy kwalifikacyjne tak długo, aż liczba osób spełniających kryteria będzie nie większa niż limit. Przykładowo, w czasie kwalifikacji na maraton w 2015 odrzucono prawie 1500 osób które spełniały kryteria, ale ich czasy były gorsze od innych.

JAK TO WYGLĄDA DOKŁANIE W TYM ROKU

Zapisy na 120-sty Boston Maraton zostaną otwarte się w poniedziałek 14 września 2015 o godzinie 10:00 ET (czyli ichniego czasu wschodniego). Cały proces będzie wyglądał tak samo jak w kilku latach ubiegłych, czyli w pierwszej kolejności zapisują się zawodnicy najszybsi w danych grupach wiekowych, potem dopiero wolniejsi, a na końcu najwolniejsi.

Ale po kolei. Żeby pobiec w Bostonie,  najpierw  potrzeba:

1) PRZEBIEC INNY MARATON

Należało po 12 września 2014 roku przebiec maraton z certyfikowaną trasą. Organizator na swojej stronie podaje, że uwzględnia tylko trasy certyfikowane przez USATF lub AIMS, ale chyba nie podchodzi do tego rygorystycznie. Ja i kilku innych Polaków uzyskało czasy kwalifikacyjne na ORLEN MARATONIE, którego nie ma na tej liście i nie było to żadnym problemem. Z Polskich maratonów znajdują się tam na pewno Łódź, Warszawa czy Poznań.

Mocna walka o wynik na ostatnich metrach Orlen Marathon

Mocna walka o wynik na ostatnich metrach Orlen Marathon

2) UZYSKAĆ DOBRY CZAS

Na tym maratonie należało uzyskać czas co najmniej taki jak w obwieszczonym standardzie kwalifikacyjnym. W tym roku standardy się nie zmieniły i są takie same jak w latach 2013, 2014 i 2015. Jednak, żeby mieć pewność, że się dostaniemy to powinniśmy mieć czas o wiele lepszy niż podany poniżej.  Gwarancję biegu w 2015r dawał dopiero czas lepszy o co najmniej 1:30 min ;-( od czasów podanych w poniższej tabeli.

Tabela z czasami kwalifikacyjnymi na rok 2016 (źródło):

Age Group Men Women
18-34 3godz 05min 00 sek 3godz 35min 00 sek
35-39 3godz 10min 00 sek 3godz40min 00 sek
40-44 3godz 15min 00 sek 3godz 45min 00 sek
45-49 3godz 25min 00 sek 3godz 55min 00 sek
50-54 3godz 30min 00 sek 4godz 00min 00 sek
55-59 3godz 40min 00 sek 4godz 10min 00 sek
60-64 3godz 55min 00 sek 4godz 25min 00 sek
65-69 4godz 10min 00 sek 4godz 40min 00 sek
70-74 4godz 25min 00 sek 4godz 55min 00 sek
75-79 4godz 40min 00 sek 5godz 10min 00 sek
80 and over 4godz 55min 00 sek 5godz 25min 00 sek

Jak to czytać?

Ja należę do grupy wiekowej 35-39, więc żeby móc się zapisać  muszę biegać maraton co najmniej w 3godz 10min 00 sek. Kobieta z grupy wiekowej 50-54 musi go biegać co najmniej w 4godz 00min 00 sek.

 3) ZAPISAĆ SIĘ

Organizator maratonu, czyli Boston Athletic Association przyjmuje zasadę, że szybsi zawodnicy zapisują się szybciej, a wolniejsi później. Zapisujemy się na stronie baa.org według poniższego kalendarza:

– W poniedziałek, 14 września o godzinie 10:00 ET zapisać się mogą ci biegacze, których czas jest szybszy co najmniej o 20 minut od wymagań kwalifikacyjnych dla ich wieku i płci (powyższa tabela). Jeżeli pozostaną wolne miejsca, to

– W środę, 16 września o godzinie 10:00 ET, zapisać się mogą ci biegacze, których czas jest szybszy co najmniej o 10 minut od wymagań kwalifikacyjnych dla ich wieku i płci (powyższa tabela). Jeżeli pozostaną wolne miejsca, to:

– W piątek, 18 września o godzinie 10:00 ET zapisać się mogą ci biegacze, których czas jest szybszy co najmniej o 5 minut od wymagań kwalifikacyjnych dla ich wieku i płci (powyższa tabela).

Rejestracja zostanie zamknięta w sobotę, 19 września o godzinie 10:00 pm ET.

Jeśli po pierwszym tygodniu rejestracji (poniedziałek, 14 września do soboty 19 września) pozostaną wolne miejsca, to w poniedziałek 21 września, o godzinie 10:00 ET rejestracja zostanie ponownie otwarta dla wszystkich którzy spełniają kryteria i zostanie zamknięta w środę 23 września o 17:00 ET.

Jeśli po tej rejestracji także pozostaną wolne miejsca (ale to byłby chyba cud), to w poniedziałek, 28 września o godzinie 10:00 ET rejestracja zostanie ponownie otwarta dla każdego, kto spełnia normy kwalifikacyjne. Z tą jednak różnica, że
tym razem odbędzie się ona na zasadach kto pierwszy, ten  lepszy.

PROSTE, PRAWDA?

Nawet już chyba organizatorzy zdali sobie sprawę, że taki sposób kwalifikacji nie jest do końca czytelny i udostępnili specjalny kalkulator. Wystarczy wpisać do niego swoją datę urodzenia, płeć i czas z maratonu, a on wyliczy nam datę kidey możemy się zapisać. Kalkulator dostępny jest pod adresem: http://registration.baa.org/2016/cf/public/iframe_RegCalc.cfm.

4) CZEKAĆ NA ODPOWEIDŹ

Teraz wystarczy już czekać na odpowiedz mailową z potwierdzeniem, że się dostaliśmy. Można też szukać swojego nazwiska na liście startowej. Jeżeli tam będzie, to biegniecie w Bostonie.

W czasie rejestracji należy podać numer karty kredytowej, z której zostanie pobrana opłata za start. Nie ma jednak powodów do niepokoju, bo opłata zostanie pobrana tylko gdy się dostaniemy na bieg.

Po zakwalifikowaniu się dostaniecie maila z odpowiednią informacją, a po jakimś czasie otrzymacie także Pocztą pisemne potwierdzenie/certyfikat.

Certyfikat potwierdzający

Certyfikat potwierdzający

5) ZROBIĆ WIZĘ DO STANÓW

… ale to już inna historia.

Powodzenia.

Dajcie znać: kto próbował, kto się dostał, a kto nie i czy jest ktoś kto nie ma czasu kwalifikacyjnego, ale będzie się starał go zrobić na rok 2017?

Jeżeli coś jest niejasne lub chcecie się czegoś dopytać to piszcie.

7 Comments:

 1. Super wyjaśnione, ale troche mnie załamałeś , bo właśnie zrobiłem na Berlinie 3:10:06, a mam 42 lata i cieszyłem się, że mam spory zapas a tu kiszka. Trzeba jeszcze przycisnąć z czasem 😉 na wiosnę trzeba podkręcić tempo.

  • Dzięki bardzo. Przede wszystkim mega gratulacje za osiągnięty wynik. Dla wielu 3h10 nie jest nawet w sferze marzeń, a raczej w strefie abstrakcji ;-).
   Co do czasów kwalifikacyjnych, to w tym roku cut off time był około 2 minuty 30 (w tamtym roku jakieś 1minutę 30), wiec dla twojego wieku 42lata wystarczyło nabiegać 3h12:30. Więc zapas masz, co oczywiście nie wyklucza możliwości, jak to napisałeś, by „podkręcić” tempo ma wiosnę ;-). Powodzenia i oczywiście pochwal się, jak zdecydujesz się startować w Bostonie. Z całego serca polecam.

 2. Hej! Ja już rok temu starałam się uzyskać czas, niestety troszkę brakło. W maju będę poprawiać wynik i liczę, że 2017 rok będzie to mój Boston time :) trzymajcie kciuki. Pozdrawiam

  • Pewnie, że będziemy trzymali kciuki i to z całych sił ;-)))). Na prawdę warto się spiąć i powalczyć o wynik.

   Mam nadzieję, że na 2017 nie obniżą po raz kolejny czasów kwalifikacyjnych. Od jakiegoś czasu słychać plotki na ten temat i bardzo możliwe, że niedługo staną się one faktem. O ile przy kwalifikacji na 2015 wystarczyło mieć czas lepszy o około 01:02 od czasu kwalifikacyjnego, to przy kwalifikacji na 2016 trzeba było mieć już czas lepszy o 2:28 – czyli bardzo dużo. W wyniku tego aż ponad 4500 biegaczy nie dostało się na bieg a spełnili kryteria kwalifikacyjne.

 3. oby nie zmienili bo się wtedy skomplikuje buuu
  no nic na razie trzeba walczyć o wynik, a później reszta zostanie

 4. Zapisałem się na Boston Marathon w pierwszym dniu zapisów i czekam na potwierdzenie. Pozdrowienia dla wszystkich biegaczy.

  • Mega gratuluję Leszek. Jeżeli zapisałes się pierwszego dnia i spełniasz wymogi czasowe, to nie pozostaje Ci nic innego jak już załatwić wizę 😉 cha cha cha.

   Bardzo Ci zazdroszczę. Pojedziesz tam i poczujesz atmosferę Bostonu i będziesz wiedział dlaczego.

   Polecam Ci iść na mecz Redsox. Genialna sprawa. 😉

   Pozdro. Po powrocie, pochwal się jak poszło 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>